Strona główna » Jak działa myjka ultradźwiękowa?
Bestsellery
Producenci
Bandelin ElectronicsBiodiamondDr H. Stamm GmbHEMAG AGWalter Ultraschalltechnik
Cennik
Pobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS
Kontakt
  • EMAG Polska Sp. z o.o.
    NIP: 552-168-83-55

  • E-mail:sklep@ultradzwieki.com.pl
  • Telefon513 179 616
  • Fax(33) 87 71 670
  • Godziny działania sklepu8:00-16:30 Czwartek: 8:00-14:00 Sobota: sklep nieczynny
Systemy płatności
  • Przelewy24

Jak działa myjka ultradźwiękowa?

JAK DZIAŁA MYJKA ULTRADŹWIĘKOWA?
 

altEfekt czyszczący w myjce ultradźwiękowej powstaje poprzez przenoszenie fal (niewidocznych dla ludzkiego oka) poprzez wodę zawierającą płyn czyszczący. W efekcie powstają tysiące niewielkich ognisk kawitacji (mikropęcherzyków) które następnie implodują w wyniku działania tych samych fal dźwiękowych. Implozja mikropęcherzyków powoduje lokalne, szybkie zmiany ciśnienia oddzielające cząsteczki brudu (tłuszczu, innych zanieczyszczeń) od powierzchni przedmiotu. Taki sposób pozwala skutecznie czyścić dowolną powierzchnię zanurzoną w myjce, bez konieczności szorowania lub ścierania brudu.

Czyszczące oddziaływanie ultradźwięków zostało odkryte przypadkowo w latach 30-tych, podczas eksperymentu w Amerykańskiej Korporacji Radiowej w New Jersey. Pierwsze myjki ultradźwiękowe zaczęto produkować w latach 50-tych - dziś technologia ultradźwiękowego czyszczenia jest powszechnie stosowana w wielu gałęziach przemysłu, medycynie a nawet coraz częściej w domu.


Fale dźwiękowe w medium przewodzącym:
 

Technologia ultradźwiękowa bazuje na przemieszczaniu fal dźwiękowych (ultradźwiękowych) w ośrodku przewodzącym, którym jest woda z dodatkiem płynu czyszczącego. Kiedy dźwięk jest przenoszony przez ośrodek ściśliwy (np. powietrze) mamy do czynienia z spójnym przenoszeniem fal dźwiękowych. W płynie, przenoszenie będzie spójne tylko jeśli natężenie dźwięku jest niskie.

W płynie ultradźwiękowym natężenie dźwięku rośnie, co wytwarza ujemne ciśnienie. Rozdziela ono płyn, tworząc tysiące kawitacji. Kiedy następnie napotykają one na fale dźwiękowe, zaczynają wibrować. Wibracja prowadzi do ich rozszerzania aż staną się niestabilne i implodują. Każda taka implozja powoduje mikroskopijny, lecz silny prąd (strumień) cieczy. Ponieważ równocześnie w płynie zachodzą tysiące takich reakcji, w efekcie osiągamy efekt który można łatwo zaobserwować w myjce w trakcie pracy - cząsteczki brudu, przylegające do powierzchni, oddzielają się od niej i niesione poprzez siły wytworzone w wyniku implozji mikropęcherzyków - odpływają od czyszczonego przedmiotu.
 


Przejdź do strony głównej