Strona główna » Test folii aluminiowej - metoda kontroli poprawności pracy myjki
Bestsellery
Producenci
Bandelin ElectronicsBiodiamondDr H. Stamm GmbHEMAG AGWalter Ultraschalltechnik
Cennik
Pobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS
Kontakt
  • EMAG Polska Sp. z o.o.
    NIP: 552-168-83-55

  • E-mail:sklep@ultradzwieki.com.pl
  • Telefon513179616
  • Fax(33) 87 71 670
  • Godziny działania sklepu8:00-16:30 Czwartek: 8:00-14:00 Sobota: sklep nieczynny
Systemy płatności
  • Przelewy24

Test folii aluminiowej - metoda kontroli poprawności pracy myjki

TEST FOLIĄ ALUMINIOWĄ
 

"Test folii" jest prostą i nie wymagającą specjalistycznych narzędzi pomiarowych metodą kontrolowania poprawności pracy myjki ultradźwiękowej oraz siły jej efektu czyszczącego. Bandelin Electronics, producent myjek ultradźwiękowych Sonorex, zaleca regularne przeprowadzanie takiego testu co około 3 miesiące.
 

Test folią aluminiową pozwala stwierdzić:
 

- intensywność kawitacji w pracującej myjce ultradźwiękowej
 

- dystrybucję drgań w zbiorniku myjki
 

Test polega na zanurzeniu w myjce i poddaniu następnie działaniu ultradźwięków arkusza folii aluminiowej naciągniętej na ramce (najlepiej o wymiarach nieco mniejszych od powierzchni dna zbiornika).


 

Dla zachowania możliwości porównania wyników kolejnych testów, następujące parametry muszą pozostawać stałe:

 

- Poziom napełnienia myjki (w myjkach Sonorex zalecane jest 2/3 głębokości zbiornika)

- Temperatura kąpieli

- Czas odgazowania (jeśli przed testem było wykonywane odgazowanie kąpieli)

- Ułożenie ramki z folią w zbiorniku

- Właściwości (grubość, gładkość) folii

- Czas działania fal ultradźwiękowych

- Koncentracja i typ przygotowania ultradźwięków

 

Przy regularnym przeprowadzaniu testów, dobrą praktyką jest skanowanie kolejnych folii po testowaniu aby móc później łatwo porównać wyniki testów.

 

Aby wyniki testu były miarodajne i dobrze odzwierciedlały efekt kawitacji otrzymywany podczas czyszczenia przedmiotów, należy użyć środka zmniejszającego napięcie powierzchniowe wody. Przykłady środków rekomendowanych do tego celu to:

 

Stammopur DR 8, Stammopur R, Tickomed 1, Tickopur R 33, Tickopur R 30, Tickopur TR 7

 

Można też użyć dowolnego innego lekko zasadowego lub neutralnego środka który nie uszkadza aluminium. Używany środek powinien być przewidziany przez jego producenta do stosowania w myjkach ultradźwiękowych.

 

Wykonywanie testu:

 

1. Napełnij 2/3 zbiornika myjki ultradźwiękowej wodą z dodatkiem odpowiedniego środka zmiękczającego w stężeniu przewidzianym przez producenta.

2. Odgazuj płyn. Zalecany czas odgazowania to 10 minut dla myjek ultradźwiękowych o pojemności poniżej 10 litrów i 30 minut dla większych myjni ultradźwiękowych.

3. Rozciągnij folię aluminiową (zalecana grubość folii to od 10 do 25 μm) na ramce ze stali nierdzewnej.

4. Po włączeniu funkcji czyszczenia ultradźwiękowego w myjce, umieść ramkę z folią aluminiową ukośnie wewnątrz zbiornika.

5. Folia powinna być poddawana działaniu ultradźwięków przez przynajmniej 1 minutę. W przypadku zastosowania grubszej folii aluminiowej należy odczekać nawet do 3 minut.

6. Wyłącz funkcję ultradźwięków, wyjmij folię i poczekaj aż wyschnie.

7. Jeżeli na folii nie pojawiły się otwory, świadczy to o braku efektu kawitacji - należy skontaktować się wówczas z producentem myjki.

8. Zarchiwizuj (dobrą metodą jest skanowanie) układ otworów na folii wraz z datą przeprowadzenia testu.

9. Po wykonaniu testu należy dokładnie wyczyścić zbiornik (ze szczególnym uwzględnieniem przepłukania kanału odpływowego) aby usunąć drobinki folii oderwane od arkusza podczas testu.

 

INTERPRETACJA WYNIKÓW:

 

- Jeżeli folia nie uległa perforacji, myjka ultradźwiękowa nie generuje ultradźwięków lub są one za słabe - świadczy to o awarii urządzenia. Myjkę, najlepiej wraz z skanem folii, należy przekazać do serwisu producenta.
 

- Perforacja jedynie w części arkusza przy braku otworów w innej części może świadczyć o awarii jednego z przetworników w myjce ultradźwiękowej posiadającej ich większą ilość.
 

- Wyraźnie mniejsze otwory oraz ich mniejsza ilość niż w poprzednich testach, przy zachowaniu wszystkich parametrów testu, może świadczyć o utracie mocy urządzenia.
 

UWAGA: Niektóre myjki posiadają regulację mocy - należy upewnić się że oba testy były przeprowadzone na takim samym ustawieniu.


Przejdź do strony głównej