Strona główna » Aktualności » Wybór myjki ultradźwiękowej - częstotliwość
Bestsellery
Producenci
Bandelin ElectronicsBiodiamondDr H. Stamm GmbHEMAG AGWalter Ultraschalltechnik
Cennik
Pobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS
Kontakt
  • EMAG Polska Sp. z o.o.
    NIP: 552-168-83-55

  • E-mail:sklep@ultradzwieki.com.pl
  • Telefon513 179 616
  • Fax(33) 87 71 670
  • Godziny działania sklepuPoniedziałek: 8:00-16:30 Wtorek: 8:00-16:30 Środa: 8:00-16:30 Czwartek: 8:00-14:00 Piątek: 8:00-16:30 Sobota: Zamknięte Niedziela: Zamknięte
Systemy płatności
  • Przelewy24

Wybór myjki ultradźwiękowej - częstotliwość

Data dodania: 30-03-2020altCzęsto powtarzającym się pytaniem naszych klientów jest kwestia częstotliwości myjek ultradźwiękowych. W tym tekście postaramy się przybliżyć tą kwestię i odpowiedzieć na pytanie, czym kierować się wybierając częstotliwość myjki.(czytaj dalej...)

altCZĘSTOTLIWOŚĆ PRACY MYJKI ULTRADŹWIĘKOWEJ

Wśród myjek dostęnych w sprzedaży spotykamy modele o różnych częstotliwościach pracy - od niskich (25-35 kHz) poprzez najczęściej spotykane 40-50 kHz, aż po częstotliwości rzędzu 132 kHz. Każdy z tych zakresów ma swoją własną charakterystykę, czyniącą daną myjkę dobrym wyborem do jednych zastosowań, a mniej skutecznym do innych.

Im wyższa częstotliwość pracy myjki, tym delikatniejsze są wytwarzane przez nią drgania i tym bardziej równomiernie rozkłada się działanie ultradźwięków na powierzchni części czyszczonych. Niższe częstotliwości produkują mocniejszy efekt czyszczący, jednak jego działanie jest mniej równomiernie rozłożone.

NISKIE CZĘSTOTLIWOŚCI (25-35 kHz)

Polecane do: Czyszczenia dużych elementów, części wykonanych z plastiku jak również elementów bardo silnie zanieczyszczonych.

Myjki pracujące z niższymi częstotliwościami powodują powstawanie rzadziej rozmieszczonych żródeł kawitacji, jednak dzięki wyższej sile drgań są one zdolne do "atakowania" zanieczyszczeń na powierzchni przedmiotu w większej odległości od miejsca kawitacji. Akcja czyszcząca w takiej myjce jest mniej równomiernie rozłożona (co może być minusem jeśli wymagana jest duża precyzja czyszczenia), za to duża siła drgań pozwala lepiej usunąć zanieczyszczenia o większej średnicy cząsteczek.

Niska częstotliwość jest również zalecana przy czyszczeniu elementów plastikowych, ponieważ plastik ma tendencję do absorbowania i wytłumiania drgań ultradźwiękowych, co przy myjce o słabszej sile drgań może prowadzić do osłabienia efektu czyszcżącego.

Przykłady myjek o niskiej częstotliwości pracy:

Myjki ultradźwiękowe Bandelin Sonorex Super / Bandelin Sonorex Digitec (częstotliwość 35 kHz)

Myjki ultradźwiękowe Walter Industrial Line do czyszczenia przemysłowego (częstotliwość 25 kHz lub 40 kHz do wyboru)

Myjki ultradźwiękowe Bandelin Sonorex Technik - duże myjki przemysłowe (częstotliwość 25 kHz lub 40 kHz do wyboru)


ŚREDNIE CZĘSTOTLIWOŚCI (40-50 kHz):

Polecane do: większości zastosowań z wyjątkiem czyszczenia precyzyjnego, dużych elementów, części plastikowych i zanieczyszczeń o dużych częsteczkach.

Większość powszechnie stosowanych myjek pracuje z częstotliwością 40-50 kHz. W tym wypadku akcja czyszcząca jest bardziej równomiernie rozłożona i zarazem łagodniejsza od myjek o niskich częstotliwościach. Myjki takie polecane są do większości zastosowań w stomatologii, warsztatach, jubilerstwie, poligrafii i optyce.

Przykłady myjek o średniej częstotliwości pracy:

Myjki ultradźwiękowe EMAG ( częstotliowść 45 kHz)

Myjki ultradźwiękowe Walter Powersonic Tabletop (częstotliwość 40 kHz)

WYSOKIE CZĘSTOTLIWOŚCI (powyżej 100 kHz):

Polecane do: zastosowań wymagających szczególnie wysokiej precyzji i dokładności czyszczenia.

Jest to najrzadziej spotykana grupa myjek ultradźwiękowych. W większości przypadków wystarczającą dokładność osiągniemy używając myjki o średniej częstotliwości, w razie konieczności pomagając sobie funkcją homogenizacji płynu czyszczącego (w funkcję taką są wyposażone myjki Emmi serii D, myjki Bandelin Digitec i myjki Walter). W niektórych przypadkach jednak, tam gdzie wymagana jest maksymalna precyzja, najlepiej użyć myjki o bardzo wysokiej częstotliwości.
Ogniska kawitacji są w tym wypadku rozmieszczone najbardziej równomiernie, co skutkuje równą siłą akcji czyszczącej na całej powierzchni czyszczonego przedmiotu. Takie czyszczenie jest najbardziej efektywne przy zanieczyszczeniach o bardzo małych cżąsteczkach.

Przykłady myjek o wysokiej częstotliwości pracy:

Myjki ultradźwiękowe Walter D/HF (częstotliwość 132 kHz)
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Aktualności